1. Через 2-3 місяці після встановлення нових автоматів, ПЗВ тощо, відкрийте електрошафу і підтягніть всі гвинтові контакти на автоматах, клемних колодках і т.д. Називається ця процедура – профілактика та обов'язкова для виконання. Мідний або алюмінієвий провідники під впливом гвинтів з часом "просаджуються", контакт слабшає, провід починає грітися до відгорання.

  2. Якщо при включенні якогось електроприладу у Вашій електромережі різко падає напруга - найімовірніше десь дуже поганий контакт. Для початку перевірте клеми на вході: електрощит на сходовій клітці або в самій квартирі. Якщо Ви побачите, що контакти нагрілися до червоного (малинового) кольору або відчуєте стійкий запах паленого пластику – терміново викликайте аварійку. І обов'язково відключіть усі електроприлади, так як можливе обгорання нуля та стрибок напруги до 300-360В. І тоді прощай прання, холодильник тощо.

  3. При покупці електроприладів звертайте увагу на частоту, рекомендовану виробником для експлуатації. Наприклад, у США стандартна частота в електромережі – 60Гц. Навіть якщо Ви подасте на американський пристрій його рідні 110В, то з частотою нічого зробити не зможете, ну хіба що придбаєте частотний перетворювач вартістю від $300 до $2000 (залежно від необхідної потужності). Практика показує, що американська техніка працює у нас навіть при частоті 50Гц, але наскільки ефективно і довговічно - це риторичне питання.

  4. З'єднувати мідний та алюмінієвий кабель потрібно лише через клемник, таким чином, щоб алюміній не стикався з міддю. Справа в тому, що в місці стику алюмінію та міді згодом опір струму зростає. В результаті, місце з'єднання дуже сильно нагрівається, кабель руйнується, виникає коротке замикання, а в найгіршому варіанті - пожежа. Ми рекомендуємо для цієї мети обирати "клемні колодки" на негорючій основі
    фірми Kopos (Чехія) або "клемники WAGO" (Німеччина).
    клемники WAGO









     

  5. На алюмінієвому провіднику буквально за частки секунди утворюється шар оксиду, який погіршує контакт. Для товстих алюмінієвих кабелів з метою зняття окису застосовується спеціальна паста, що складається з вазеліну з кремнієм. Кристали кремнію знімають оксид, а вазелін герметизує місце з'єднання від проникнення повітря та води. Для тонких алюмінієвих провідників, які застосовуються для розведення по будинку, використовуються швидкозатискні "WAGO", з аналогічним принципом дії. Подібне з'єднання за якістю краще, ніж скручування з мідних провідників.
     

  6. Кінці гнучкого кабелю, які вставляються в розетки (вимикачі), повинні бути обов'язково пропаяні або обтиснуті

    Закінчення кабелю Кабельний наконечник Трубчастий наконечник
    спеціальними віконцями: трубчастими або кільцевими наконечниками. Жорсткий кабель такої процедури не вимагає.
  7. Щоб визначити якість кабелю, спробуйте зламати його. Алюміній має витримати як мінімум 7-8 вигинів, а мідь – 30-40. на заводах така перевірка робиться на спеціальному згинальному пристрої під певним радіусом вигину. Кількість вигинів до зламу за ГОСТом становить 12 разів у алюмінію та 80 разів - у мідного провідника. Більш повні способи перевірки див. "Як вибрати кабель-провід"

  8. Якщо дві лампи розжарення з'єднати послідовно, то світла від кожної лампи буде вдвічі менше, зате прослужить кожна лампочка у 5-10 разів довше.

  9. При розрахунку кількості світильників в офісних та виробничих приміщеннях з висотою стель до 3м нормальну освітленість, потрібну за ГОСТом, можна досягти, встановивши на 1м2 площі одну люмінесцентну лампу на 18W, що відповідає одному растровому світильнику на 4м2. Норми освітленості див. у статті "Норми освітленості в Україні та в Європі", а розрахунок кількості ламп у статті "Штучне освітлення квартири, будинки"

  10. Освітлена стіна наприкінці коридору робить її ширшою.

  11. Яскраво освітлена стеля здаватиметься вище.

  12. Відбите або розсіяне світло здорово збільшує простір. Максимальна освітленість стін та застосування при їх оздобленні матеріалів з хорошими властивостями, що відбивають, допоможуть вам візуально розширити простір.

  13. Для надання інтер'єру таємничості та "казковості" застосовується низове підсвічування: промені світла направляються з підлоги на стіни.

  14. Для освітлення туалетного столика світло повинне поступово поступати з обох сторін дзеркала, це дозволяє уникнути тіней на обличчі.
  15. Світильники під люмінесцентні лампи, оснащені електронними пусковими пристроями (ЕПРА) споживають електроенергії вдвічі менше,

    чим їхні аналоги з електромагнітним дроселем.
  16. У люмінесцентних світильників з ЄПРА (електронна пуско-регулююча апаратура) немає стартера.

  17. Вимикач освітлення повинен розривати тільки фазний провідник і в жодному разі не нуль. Тому в коробці під вимикачем повинен бути тільки один фазний провід, що йде від щитка. Всі інші дроти повинні йти до світильника. Зазвичай це 1-2 дроти: відповідно для одно- або двох-клавішного вимикача.

  18. Будь-які прилади з електронною начинкою не люблять морозів. Для багатьох буде новина, що вже звична у нашому побуті економна лампа має у собі достатню кількість електроніки.

  19. У нашій країні не бажано експлуатувати прилади, зроблені для країн Європи. В Україні, як і в більшості країн колишнього СНД, загальноприйнятою нормою вважається відхилення напруги в мережі на 10% від 220В (у більшу чи меншу сторони). Європейський стандарт не має такого розкиду. Але якщо купили європейську техніку - тоді не пошкодуйте грошей на стабілізатор.

  20. Пам'ятайте, "нормальна" за нашими мірками напруга в 198В або 242В реально скорочує термін служби побутових приладів приблизно на 5-10% (що більше електроніки у пристрої - тим більше знос). А ось напруга, яка виходить за вказані межі – призводить до підвищеного зношування обладнання вже в рази.

  21. При зникненні електроенергії пройдіться та відключіть усіх потужних споживачів електроенергії: пральну машину, праску, електрочайник і т.п. Справа в тому, що при такому ж раптовому включенні електроенергії пускові струми вашого обладнання можуть перевантажити електромережа. Пускові струми є у будь-якого обладнання: наприклад, у лампи розжарювання пускові струм в 3-4 рази вище номіналу лампи.

  22. Автоматичні вимикачі служать виключно для захисту кабелю - але не обладнання !!!. Відповідно, номінал автоматичного вимикача підбирається виходячи з перерізу дроту, а не від потужності обладнання.

  23. Якщо у Вашого зварювального апарату раптом став дуже швидко спрацьовувати захист - то найімовірніше проблема в "убитій" розетці, якої підключено зварювальник. Спробуйте підключитися до іншої розетки або перевірте контакти.

  24. Не намагайтеся перевірити правильність вольтажу у електронних трансформаторів: наприклад, у трансформаторах на 12В для галогенні лампи. У побутових електромережах частота електроструму становить 50Гц, тоді як електронні трансформатори на виході видають 12В із частотою понад 20 000Гц. При такій частоті струму замір вольтажу стандартним тестером неможливий.

 

Увага: це авторська стаття, тому при використанні матеріалу прохання робити посилання на першоджерело.

author: Оleg Stolyarov

Останні зміни внесені 19.11.12