1. Чим відрізняється кабель від дроту

Не таке вже й наївне питання, як здасться на перший погляд. Так, згідно з будівельними нормами ще з радянських часів і до цих пір роботи з кабелем коштують дорожче, ніж з проводом.

Але досить чіткої класифікації з цього приводу не було ні за СРСР, ні зараз. Різні довідники дають різні значення. Навіть шанований спеціалистами довідник за ред. Білорусова дає дуже розпливчасте визначення кабелю, що починається словами: "кабелем називається як правило...." (тобто не завжди!!!) і далі йдуть вельми загальні поняття. На практиці визначення "кабель" або "провід" присвоюється ГОСТом чи ТУ виробником конкретної марки.

Так, кабель марки ВВП, розроблений ВАТ "Одескабель" і першим що затвердив ТУ на нього, відрізняється від проводу марки ПВС лише формою оболонки: кабель ВВП плоский, а провід ПВС – круглий. При цьому, у жодному кабельному довіднику форма оболонки кабелю/проводу не є хоч якимось значним чинником. Тож дивіться на сертифікат - там обов'язково буде сказано: кабель це або провід.

2. Як розрахувати перетин кабелю

Якого перерізу кабель потрібен для навантаження, наприклад, 8кВт. у статті Як розрахувати перетин кабелю, Ви можете дізнатись детальний опис розрахунку, а на практиці більшість електриків використовують просту формулу: переріз мідного кабелю в 1 мм2 може пропустити через себе 10А або 2,2 кВт (потужність = 10А х 220В). Таким чином, навантаження на 8кВт в амперах становитиме 36А (навантаження = 8.000Вт/220В), а для такої кількості струму достатньо буде кабелю перетином 4мм 2. Даний розрахунок більш-менш точний для кабелів перетином не більше 6 мм 2. Для великих перерізів все-таки потрібні таблиці Про допустимі струмові навантаження . Також потрібно знати, що при однаковому навантаженні перетин алюмінієвого кабелю має бути приблизно на 30% більше, ніж мідного.

Переріз кабелю - це площа струмопровідної жили на зрізі. Перетин круглої струмопровідної жили кабелю розраховується за формулою площі кола = π × r2, де число π=3,14, а r - радіус. Якщо в жилі кілька проводів - то переріз жили дорівнює сумі всіх перерізів. Радіус проводу вимірюється штангенциркулем, а дуже тонких проводів - мікрометром.

Який запас із перерізу потрібен. Запас, звичайно, не завадить. Але треба знати міру. Так, будь-які побутові розетки-вимикачі розраховані максимум на 16А (3,2кВт = 16А х 220В) та підключення розетки кабелем в 4 мм 2, з пропускною здатністю 8кВт - це марна трата грошей. Крім того, кабель перетином 4 мм 2 влізе далеко не у будь-яку розетку. Розумні перерізи в побутових електромережах мідного проводу: 1,5-2,5 мм 2 на розетки та 0,75-1,5 мм2 на освітлення.

3. Який кабель краще: мідний чи алюмінієвий.

Більшість "фахівців" з глибоким пізнанням дадуть відповідь, що мідь. А давайте їх запитаємо – чому?

Докази за мідний кабель Контраргументи
мідь довговічніша не правда, відкрийте будь-який кабельний довідник і там побачите, що термін служби мідного та алюмінієвого кабелю абсолютно однаковий: 15 років - для кабелів одинарної ізоляції та 30 років - для кабелів подвійної ізоляції
мідь не так швидко ламається це правда. За ДСТУ мідь витримує 80 вигинів, а алюміній лише 12, але при закладці кабелю в стіну це не має значення.
алюміній дуже швидко окислюється справді, зверху щойно зачищеного алюмінію буквально за частки секунди утворюється шар оксиду, що погіршує контакт. Але далі за цей шар окислення не відбувається і алюміній зберігає свої струмопровідні властивості на довгі роки нарівні з міддю. До того ж, є сучасне рішення, як отримати хороший контакт. на алюмінієвому дроті: німецька фірма "WAGO" випускає клемники із спеціальною пастою. Струмопровідна паста здирає верхній окислений шар і герметизує місце контакту від проникнення води та повітря. Це навіть краще, ніж хороше скручування з міді
більше серйозних аргументів немає? а контраргументи є і дуже вагомі: алюмінієвий кабель приблизно в 3 рази дешевший за аналогічний за струмопровідністю мідний кабель

Висновки: для споживача мідь у порівнянні з алюмінієм вигідніша лише тим, що мідь з часом не так швидко ламається, а це дуже суттєво при заміні світильників, розеток тощо. Чи варто за це платити у 3 рази більше – рішення за Вами.

Зверніть увагу. З'єднувати мідний і алюмінієвий кабель потрібно тільки через клемник, таким чином, щоб алюміній не торкався. з міддю. Справа в тому, що через певні фізичні явища в місці зіткнення алюмінію та міді з часом опір струму зростає. В результаті місце з'єднання дуже сильно нагрівається, кабель руйнується, виникає коротке замикання, а в гіршому варіанті – пожежа. До речі, поєднання будь-яких різнорідних матеріалів з різним опором призводить до подібного ефекту. Тому брати перший провід, що попався, і доточувати ним проводку шляхом скручування не бажано. Залежно від сфери застосування кабелю струмопровідна жила виготовляється з різних матеріалів: насамперед мідь та алюміній, але можуть бути і сталь, і ніхром тощо. Якщо ви не впевнені в однорідності матеріалу кабелів, що з'єднуються - застосовуйте клемник.

4. Який кабель кращий: гнучкий або жорсткий

Під жорстким кабелем зазвичай розуміють кабель з моножилою, а під гнучким - з багатодротовою жилою. Чим більше проводу в жилі і чим тонше кожен провід - тим гнучкіший кабель. За гнучкістю кабель поділяють на сім класів: моножила – це 1-й клас, а 7-й клас найгнуткіший. Чим вищий клас гнучкості кабелю – тим він дорожчий.

Жорсткий кабель зазвичай призначений для закладення в стіни та укладання в ґрунт, а гнучкий - для підключення рухомих механізмів або електроприладів. З погляду експлуатації жорсткий чи гнучкий кабель - немає значення. З погляду монтажу – кожен електрик обирає відповідно до ситуації та побажань.

Важливо: кінці гнучкого кабелю, які вставляються в розетки (вимикачі), обов'язково повинні бути пропаяні або обжаті спеціальними віконниками (трубчастими наконечниками ). Жорсткий кабель такої процедури не потребує. Для підключення освітлювального обладнання краще брати гнучкий кабель, оскільки освітлювальні прилади найчастіше змінюються, а жорсткий кабель швидше зламається при підключенні нового електроустаткування.

5. Як визначити якість кабелю

На жаль, більшість заводів колишнього СНД, а також Туреччини не завжди дотримуються стандартів під час виготовлення кабелю. Основна "хитрість" - занижується переріз струмопровідної жили. І іноді значно. Нам зустрічалися зразки кабелю з маркуванням перетину 1,5 мм2, а реальний переріз становив 0,8 мм2. Звичайно, перевірити перетин на місці покупки складно: уявіть, що Ви в магазині вимірюєте кожен провід мікрометром, а потім робите обчислення. Скористаюся можливістю та повідомлю, що у нас у магазині таке можливо: Вам безкоштовно нададуть штангенциркуль та мікрометр.

Зустрічається також кабель із заниженою товщиною оболонки або з оболонкою із низькоякісного матеріалу, що зменшує термін служби кабелю. Для перевірки краще мати при собі шматочок еталонного кабелю, наприклад ПрАТ "Одескабель", або попередньо ознайомитися з параметрами виду кабелю, в кабельному довіднику під ред. Білорусова.

На ринках України можна зустріти китайський кабель із алюмінію, покритого міддю (продається як мідний та має маркування на кирилиці). Такий кабель перевірити легко: зріз струмопровідної жили на кабелі відсвічує білим кольором – алюміній чи сталь.

Деякі виробники для зменшення собівартості використовують неякісну мідь чи алюміній. У таких кабелів термін служби та струмопровідність жили значно нижча, ніж за ГОСТом. Перевірити якість металу струмопровідної жили можна так:

  • спробуйте кілька разів зігнути та випрямити кабель. На заводах така перевірка робиться на спеціальному згинальному пристрої під певним радіусом вигину. Тому у Вас кількість вигинів до зламу буде, швидше за все менше, ніж передбачено ГОСТом. Але у будь-якому випадку, алюміній повинен витримати щонайменше 7-8 вигинів, а мідь - 30-40;

  • кабель із якісної міді або алюмінію повинен легко гнутися та не пружинити;

  • Мідна або алюмінієва жила на щойно зачищеному кабелі повинна мати яскравий (блискучий) колір. Якщо жила неоднорідна за кольором та має темні плями - це не електротехнічна мідь (алюміній).

     

І все-таки непрофесіонал сам не зможе повноцінно визначити якість кабелю. В даному випадку порада одна – довіряти торговій марці. На сьогодні стандартно високу якість на території України дає лише один завод – "Одескабель". На кабелі цього виробника завжди є відповідне маркування та кабель названого заводу скрізь найдорожчий. Безумовно, всі українські заводи можуть і роблять ГОСТівський кабель не гіршим за одеський. Але вони можуть робити й інший кабель - від яких у разі чого будуть відхрещуватися. І правовими методами Ви нічого не зможете довести – все давно відпрацьовано. Європейські виробники, що є присутніми в Україні, також пропонують стандартно якісний кабель. Але ціна в 1,5-2 рази вища за наші аналоги і, до того ж, можна потрапити на підробку (зустрічаються кабелі з латинським шрифтом нібито європейського виробництва, але з явно заниженим перетином жили).

6. Яка має бути ізоляція та оболонка біля кабелю

Однозначно краще в подвійній ізоляції. Достатньо сказати, що кабель у одинарній ізоляції має термін служби до 15 років, а у подвійній ізоляції – 30 років. У технічній літературі прийнято розділяти терміни ізоляція та оболонка. Ізоляція - це шар діелектричного матеріалу, що накладається на струмоведучу жилу, а оболонка - це всі шари поверх ізоляції. Оболонка служить для захисту кабелю від механічних, хімічних, теплових та інших впливів.

 

У кабеля може бути кілька шарів оболонки з різних видів матеріалу: від сталі до склотканини. Ось деякі види оболонки, які можуть стати Вам у нагоді:

  • Термостійкі кабелі для прокладки в гарячих приміщеннях як, наприклад, в сауні. Як правило застосовується матеріал фторопласт, а зверху склотканина. Спеціальних позначень такий кабель немає. Тобто при необхідності треба звертатися до довідників або каталогів, де показник температури експлуатації вказується обов'язково;
  • Кабелі які убезпечені від горіння з маркуванням "нг" - означає здатність самозагасати при пропаданні вогню, але не витримувати високих температур !!! Не плутайте з термостійкими та вогнестійкими кабелями;

  • Кабель з позначеначками FR (вогнестійкий) і потім E30, E90 або E120 - цей кабель може працювати " у відкритому полум'ї відповідно протягом 30, 90 чи 120 хв. ;

  • Кабель з поліетиленовою оболонкою можна прокладати як у ґрунті, так і відкритим способом, наприклад, по стінах будівель;

  • Кабелі з ізоляцією та оболонкою з ПВХ (полівінілхлорид) призначені для проведення всередині приміщень (під штукатуркою) або в кабельних каналах;

 

7. Найбільш популярні марки кабелю:

  • провід ППВ (мідь), АППВ (алюміній) в одинарній ізоляції для прокладання всередині стін;

  • кабель ПВС (мідь), ВВП (мідь) у подвійній ізоляції для прокладання всередині приміщень;

  • кабелі термостійкі РКГМ (мідь) - до 180°С, БПВЛ (луджена мідь)- до 250°С;

  • кабель ВВГ (мідь), АВВГ (алюміній) для прокладання по стінах будинків та в грунті;

  • кабель ЗПС (мідь) водозанурювальний для прокладання у воді;

  • кабель ТПП (мідь) телефонний парний для прокладки в ґрунті;

  • провід ТРП (мідь) телефонний розподільний для абонентського зв'язку (підключення телефонного апарату);

  • кабель "вита пара" UTP, FTP для створення комп'ютерних мереж, підключення домофонів тощо;

  • провід сигнальний "Alarm" для підключення домофонів, охоронно-пожежної сигналізації тощо;

  • кабель коаксіальний RG-6 для підключення телевізорів, антен, камер відеоспостереження;

8. Інтернет кабель.

Немає такого терміна. Для передачі інформації використовуються різні інформаційні кабелі. Якщо говорити про підключення до мережі Інтернет, то Ви повинні з'ясувати у свого оператора який кабель Вам закладати в стіни. Причому уточніть і марку кабелю і виробника, щоб потім Вам не розповідали про поганий кабель і про низьку швидкість Інтернету. Наприклад, Воля-кабель (м. Київ) прокладає для Інтернету звичайний телевізійний кабель торгової марки Finmark. А такі телефонні оператори як Укртелеком та Голден Телеком використовують кабель "вита пара" або існуючий абонентський кабель (так звана "локшина"), до якого підключено Ваш телефон. На "виділених" інтернет-лініях можуть закладати оптичний кабель.

9. Комп'ютерний кабель.

Не точний термін. Зазвичай для зв'язку комп'ютерів один з одним і з сервером застосовується кабель "вита пара", але можуть застосовуватися й інші інформаційні кабелі. Термін "вита пара" прийшов із США. Технологія звиву двох жил у пару застосовується у телефонії ще з середини минулого століття. Заслуга американців, що за рахунок точно розрахованого довжини витка та якості матеріалів була досягнута швидкість передачі інформації набагато вищоа, ніж у стандартного парного телефонного кабелю. Кабель вита пара має дуже багато видів залежно від кількості жил, діаметра кожної жили, умов прокладання і т.п. Залежно від швидкості передачі кабель вита пара поділяється на групи: 3 категорія (стандартний телефонний кабель), 5 категорія (застосовується у пристрої офісних мереж), 6 і 7 категорії. Вита пара, яка на сьогодні набула найбільшого поширення - це кабель категорії 5е складається з восьми попарно скручених жил, діаметр кожної жили 0,51мм (китайські виробники часто пропонують кручені пари категорії 5, але з діампетром жили 0,45-0,48 мм, саме такий дешевий кабель частіше і закладають інтернет-провайдери від свого щитка до абонента).

10. Телевізійний кабель.

Це не точна (побутова) назва коаксіального кабелю з опором 75 Ом. І зовсім неправильний термін - "супутниковий кабель". Будь-який коаксіальний кабель на 75 Ом можна використовувати для підключення супутникової та будь-якої іншої антени, а також для підключення до кабельного телебачення. Важливо тільки чи гарний кабель або так собі. Основні характеристики коаксіального кабелю - це згасання сигналу та стійкість при перешкодах. Всі інші характеристики кабелю (щільність екрану, матеріал дроту тощо) спрямовані на покращення саме цих двох показників та мають другорядне значення. Наприклад, вітчизняний кабель марки РК виготовляють тільки з мідного дроту (іноді навіть посрібленого), але загасання кабелю РК у 3-4 рази гірше, ніж у будь-якого сучасного кабелю марки RG, виготовленого з дешевших матеріалів: сталі та алюмінію. Якість інформаційного кабелю визначають насамперед технології. Під час вибору телевізійного кабелю також детально консультуйтесь з постачальником послуг.

 

11. Аудіо кабель.

Є меломани, у яких аудіокабеля абсолютно запаморочливої товщини - з палець. Є знавці, які для гарного звуку обирають "вакуумомідні", посріблені і навіть позолочені кабелі за цінами від $20 до $100 за метр. На противагу їм деякі фахівці стверджують, що на відповідному вимірювальному устаткуванні різниці між звуком, що пройшов через звичайний мідний провідник і звуком, що пройшов через "супер кабель", не видно. Проте меломани кажуть, що різницю дуже чують. Якщо Ви не меломан - закладайте в стіну будь-який мідний кабель (можна подешевше).

 

Цікавий факт. Відверто кажучи, Морзе не є винахідником телеграфного коду: так званої абетки Морзе. Семюель Морзе був художником-невдахою і тривалий час перебував на утриманні своєї матері. Питання кодування та подальшого розкодування сигналів у телеграфному зв'язку обговорювалося серед інженерів не один десяток років і рішення вже "витало в повітрі". Просто С.Морзе запатентував випадково підслухану розмову на цю тему. Морзе взагалі патентував усе підряд, але пощастило йому тільки в телеграфній абетці. Щоправда, потім він ще 30 років у судах відстоював свої права, що йому і вдалося за допомогою корупції, що мала місце в конгресі США.

Увага: це авторська стаття, тому при використанні матеріалу прохання робити посилання на першоджерело.

author: Оleg Stolyarov