Каталог ДБЖ | Опис Ціни
Джерело безперебійного живлення - газовий котел

Цікавий факт. В Ірані в 1930 р. під час розкопок було знайдено незвичайні мідні урни зі сталевим стрижнем у середині. Коли сучасні вчені спорудили такий же пристрій і налили туди оцет, виявилося, що урна дає електричний струм напругою 1В. Цього достатньо для нанесення тонкого шару металу на поверхні ювелірних виробів або для створення незвичайних візуальних ефектів: наприклад, давніми жерцями. Урни датуються 3 століттям н.е.

 

 

 

1. ДБЖ on-line, of-line, подвійне перетворення

 

Управління сучасних газових котлів здійснюється за допомогою електрики. Таким чином, щоб запобігти замерзанню труб при аварійному відключенні електроенергії необхідне автономне джерело живлення, яким є акумулятор. Однак підключити акумулятор безпосередньо до газового котла не вийде, тому що акумулятор видає тільки постійний струм напругою в 12В чи 24В. Тобто. для підключення автономного живлення до котла необхідний пристрій, який змінить постійну напругу акумулятора на змінну 220В. Подібний пристрій називають джерелом безперебійного живлення (ДБЖ). Функції таких пристроїв - інвертувати постійну напругу від акумулятора до 220В змінного струму, а також заряджати акумулятор (Тобто здійснює зворотну дію - перетворює 220В змінного струму в 12В постійного). Багато хто знає, що зарядка акмулятора - це процес з кількох циклів з різним струмом заряду та вольтажу. Дуже мало ДБЖ, які мають "розумний" заряд, коли ці цикли розраховуються пристроєм автоматично. Можливо це і правильно, оскільки ДБЖ використовується для аварійних ситуацій, яких відносно небагато, а значить кількість циклів заряду/розряду аккумулятора буде настільки мало, що це практично ніяк не вплине на довговічність акумулятора. А отже, навіщо сильно здорожчувати ДБЖ функцією "розумного" заряду.

 

Найбільш поширений випадок застосування джерела безперебійного живлення - це підключення комп'ютера через UPS. Джерела безперебійного живлення можуть продаватися в комплекті з акумулятором (як у випадку з комп'ютером UPS), так і без акумулятора, наприклад, у разі ДБЖ для котла або для потужних серверних установок.

 

ДБЖ є двох типів:

  • Перший тип - це ДБЖ типу off-line. Автоматично включають живлення від акумулятора при зникненні електроенергії та автоматично заряджають акумулятор, коли це необхідно. Тобто. при наявності напруги в мережі пристрій ніяк не задіяно, струм проходить через нього транзитом і, відповідно, не стабілізується. Найдешевші безперебійники для комп'ютера такого типу.

  • Другий тип - це ДБЖ on-line, які задіяні весь час. Напруга в ДБЖ типу on-line стабілізується за допомогою інвертора подвійного перетворення: спочатку змінна напруга 220В перетворюється на постійну 12В, потім постінна напруга 12 В трансформується в змінну напругу 220В. Оскільки постійне напруга 12 В в принципі завжди стабільна, то при трансформації цієї напруги в змінний струм 220В також ніяких коливань не відбувається. В результаті, ДБЖ on-line на виході завжди дають стабільну синусоїду і напругу. Коли Вам повідомляють, що у "вашого інвертора" правильна синусоїда - це просто маркетинговий хід, так як будь-який інвертор подвійного перетворення в теорії та повинен давати правильну синусоїду

Довідка: стабілізатори напруги подвійного перетворення є, на сьогодні, найточнішими і надійнішими, і на жаль, найдорожчими.

2. Яка потужність ДБЖ має бути для стандартного газового котла .

У будь-якому газовому котлі є пристрої керування, які живляться від електричної мережі. Крім цього, сучасні газові котли обов'язково оснащені насосами, які включаються для підтримки заданої температури. У газових котлах до 25 кВт за теплом, як правило, знаходиться один насос. У більш потужних, промислових котлах може бути два і більше насосів.

Котел з одним насосом споживає при включеному насосі 90-150Вт електроенергії і для такого котла достатньо стабілізатора або ДБЖ потужністю до 300Вт. Відповідно, якщо у Вашій системі опалення застосовується два насоси – то необхідно брати ДБЖ як мінімум 400-500Вт. В цілому ж потужність ДБЖ повинна відповідати сукупній потужності всіх пристроїв, що живляться від нього. І не забувайте також про запас за потужністю,хоча б у 25-30%.

 

3. Як підібрати акумулятор для ДБЖ.

 

Очевидно, що чим більше ємність акумулятора – тим довше час автономної роботи ДБЖ. Приблизний час безперервний роботи ДБЖ можна визначити згідно з нижче наведеною таблицею.

 
 

 

Ще один важливий показник у ДБЖ - це потужність зарядного пристрою. Як відомо, чим більша ємність акумулятора - тим більша сила струму необхідна, щоб повністю зарядити акумулятор. Приблизне співвідношення – 1 до 10. Тобто. для заряджання акумулятора ємністю 60 А/год потрібно струм заряду 6А. Можна заряджати і великими струмами, але це призводить до швидкого зношування акумулятора. Якщо струм заряду буде меншим за належний, то акумулятор не дозарядиться, в результаті чого "закоксовуватиметься" (технічний термін - сульфатизація), що також призведе до зниження терміну служби.

Таким чином, встановлення акумулятора більшої ємності не завжди дасть позитивний результат. Більше того, аккумулятор повністю розрядиться, оскільки у ДБЖ не вистачить потужності для заряду. Усі виробники вказують ємність акумулятора, який підходить до конкретної моделі ДБЖ. Якщо до обраного Вами ДБЖ підходять різні за ємністю акумулятори - то Ваш ДБЖ має вбудовану електроніку, яка керує струмами заряду. Зрозуміло, що подібні цифрові "розумні" ДБЖ коштують істотно дорожче за свої аналогові моделі. Але в будь-якому випадку, навіть у цифрових ДБЖ є свій діапазон по ємності акумуляторів, що заряджаються.

При виборі акумулятора для ДБЖ може виникнути питання: який тип акумулятора брати - звичайний автомобільний або спеціальний гелієвий. Повідомляємо, що ніяких спеціальних акумуляторів для ДБЖ або взагалі для чогось не існує. Це така ж нісенітниця, як якщо хтось Вам продаватиме спеціальну лампочку для туалету. Будь-який акумулятор можна використовувати для будь-якої техніки, оскільки їх принциповий пристрій однаковий - це кислота (у рідкому або гелеподібному вигляді) та свинець (або інші види кольорових сплавів). Єдина суттєва відмінність - це заборона на застосування акумуляторів, що обслуговуються, в закритих і/або житлових приміщеннях, щоб люди не отруїлися кислотними парами.

Знавці можуть заперечити, що існують спеціальні стартерні акумулятори, здатні швидко віддавати великі струми. (Використовуються в автомобілях) і так звані тягові (як, наприклад для електроскутерів). На тему різновидів акумуляторів сперечатися не будемо. З цього питання в інтернете інформації достатньо. Якщо комусь цікаво - рекомендуємо почати з Вікіпедії, а там вже є маса дійсно корисних посилань.

При виборі акумулятора також потрібно брати до уваги, що акумулятор гелієвий менш схильний до сулфатизації і обсипання, ніж інші типи акумуляторів, тобто. більш довговічний та надійний. Однак і коштує він суттєво дорожче (На сьогодні в 2-3 рази), що, однак, зовсім не означає пропорційне збільшення його терміну служби. По нашому скромній думці, за нинішніх цін на гелієві акумулятори доцільніше купувати звичайні "рідкісні" акумулятори у герметичному виконанні/не обслуговуються. Якщо, звичайно, Ви не плануєте експулатацію акумулятора десь далеко від цивілізації, у такому разі надійність матиме першорядне значення.

 

Отже, при виборі акумулятора для джерела безперебійного живлення Вам необхідно правильно визначитися в наступному:

  • ємність;

  • обслуговуваний або необслуговуваний;

  • що важливіше - довговічність або ціна;

  • габарити, якщо це необхідно: наприклад, автомобіль

 

Увага: це авторська стаття, тому при використанні матеріалу прохання робити посилання на першоджерело.

author: Оleg Stolyarov

Остання редакція - 01.11.12р