Цікавий факт: поки лампа Томаса Едісона не здобула популярності, люди спали по 10 годин на добу

1. Що таке погане світло?

Слова "погане світло" асоціюються у більшості людей переважно з нестачею світла. Іноді під цим терміном можуть розуміти мерехтіння люмінесцентної лампи. І мало хто знає, що до категорії погане світло відноситься будь-яке світло, незалежно від його кількості, з некомфортним для людини спектром світіння.

Очевидно, що спектр світла, що випромінюється Сонцем, для будь-якої людини є найоптимальнішим. І чим ближче спектр світла від штучного джерела до сонячного діапазону, тим краще. Не вдаючись до деталей уточнимо, що спектр Сонця - це хвилі різної довжини (кольорів) – як у веселки. У сукупності різні кольори, що випромінюються Сонцем, дають колір, який у світлотехніці прийнято називати білим.

Купуючи лампу, ми не підозрюємо, що лампи розрізняються не тільки за потужністю, але й за кольоровістю та за кольором. Зазвичай купується найдешевша лампа з внутрішньою переконаністю, що все одно всі лампи однакові.

Скажіть, чи багато хто з нас знає, що для крою та шиття необхідне штучне джерело світла з кольоровістю не нижче 4000 К і перенесення кольорів не нижче 90 Ra. Тобто лампа розжарювання для домашньої швачки категорично не підходить!

Багато хто також здивується дізнавшись, що люмінесцентні лампи дають світло ближче до сонячного, ніж лампи розжарення. У хорошій люмінесцентій лампі світіння відбувається за рахунок 5-ти смугового люмінофора. Кожен шар люмінофора дає свій спектр, в результаті світло від такої лампи дуже близьке до сонячного.

Деякі люди вважають, що достатньо придбати найдорожчу лампочку у своєму класі і все буде OK. В більшості випадків це цілком справедливо, проте не поспішайте з покупкою: деякі спеціальні лампи, наприклад для росту рослин, дуже дорогі, але не годяться для людей. Як не помилитись при покупці лампи можна детально дізнатися у статті Як вибрати лампочку, а коротко - на цій сторінці.

2. Скільки ж світла потрібно людині для комфортного життя

Ні для кого не секрет, що недостатня освітленість викликає передчасну втому та негативно впливає на зір людини. На жаль, у школі нам не дають навіть елементарних понять щодо освітленості. Наприклад, мало хто знає, що у сонячний день опівдні освітленість надворі становить 100.000 Люксів, а квартирі біля вікна - 100 Люксів, тобто співвідношення 1 до 1000!!!. Але ж ми не відчуваємо такої величезної різниці. Нам здається, що у квартирі лише трохи темніше.

Така корисна пристосованість нашого зору часто призводить до того, що вдома ми постійно живемо в умовах недостатнього освітлення і часто не розуміємо, чому нам якось некомфортно в одній із кімнат. Більшості з нас знайомий парадокс: натерте до блиску чисте приміщення виглядає брудно-похмурим у світлі однієї лампи розжарення на 25 Вт. Але більш дивно інше: якщо брудне приміщення дуже яскраво висвітлити (не засліпити), то візуально воно стане чистішим.

У багатьох квартирах можна побачити, що у центрі кімнати на 15-20 кв.м горить люстра на 3-5 лампочок. Це приблизно у 3-5 разів менше, ніж потрібно людині для комфортного проведення часу. На жаль, більшість з нас живуть у погано освітлених приміщеннях зі шкодою для свого здоров'я і навіть не здогадуються про це.

Для визначення рівня освітленості, у електротехніці, прийнята одиниця виміру 1 Люкс. Для визначення кількості світла, що дає лампа застосовується одиниця Люмен (це дуже мало, і приблизно дорівнює рівню освітлення на вулиці в безмісячну ніч). Освітленість 1 Лк, це коли світловий потік 1 Лм рівномірно розподіляється площею 1 кв.м. Якщо прийняти за один Люмен один літр води та розлити цей літр на 1 кв м, то шар води, що утворився, і дорівнюватиме 1 Лк.

То скільки ж "люксів" світла треба нормально людині? Психологи та медики вже давно вивчили це питання та рекомендують санітарні норми щодо різних типів приміщень. Наприклад: для операційної, рівень освітленості рекомендується не менше 5000 Лк, для конструкторських бюро – не менше 750 Лк, для офісів – 300-500 Лк, складів – 100-200 Лк і т.д. З повним списком норм Ви  можете ознайомитися на нашій сторінці Норми освітленості в Україні та Європі .

Щодо житлових приміщень - то будівельні норми для створення комфортного рівня освітленості (у Люксах) - такі:

Кімнати фізичних вправ 300 Столові 200 Відпочинкові кімнати 100
Вітальні 200 Сходові клітки 150 Передпокій 100
Гардероби, ванні, туалети 200 Коридори 100 Необхідне для читання 30-50

 

Однак педантично дотримуватись зазначених норм, напевно, зайве. По-перше, різницю в 100-200 лк Ви не помітите. По-друге, люди всі різні, а норми освітленості розроблені для середньої людини. І, по-третє, норми - це мінімум необхідного світла, так як електроенергію заведено економити. Тому своє комфортне освітлення підбирайте досвідченим шляхом, а наведені норми допоможуть Вам визначитись.

При виборі світильників не забувайте золоте правило - багато світла не буває. Не бійтеся отримати надто багато світла. Досягти такого освітлення як на вулиці під Сонцем Вам все одно не вдасться: навіть на знімальному майданчику найпотужніші Прожектори дають освітленість всього в 5000 Лк, що еквівалентно освітленості на вулиці взимку в похмуру погоду.

3. Як самому розрахувати кількість світла

Очевидно, що рівень освітленості залежить не тільки від яскравості лампочки, що вимірюється Лм. Освітленість у конкретному місці залежить від віддаленості джерела світла (лампи), від сили світла, а також від здатності стін відбивати його, стелі та підлоги.

Наприклад, звичайна лампа розжарювання потужністю 100 Вт при напрузі 220 створює світловий потік, рівний приблизно 1300 Лм. Тобто ми можемо приблизно розраховувати, що хоча б на одному квадратному метрі прямо під лампою освітленість буде 1300 Лк. Так і є, але тільки на відстані 10-15 см від самої лампи, а якщо зробити виміри на підлозі прямо під лампою (відстань приблизно 2,5 м), то освітленість вже буде 350-400 лк. А за два метри від цього місця освітленість підлоги становитиме 100-150 лк. Як бачите, Велике значення рівня освітленості має рівномірний розподіл світильників.

Для тих, хто хоче простого рішення, незважаючи на деяку похибку, достатньо знати таке: для отримання світла в 200 Лк, що вважається мінімумом для вибору вбрання в домашніх умовах, потрібно приблизно 60 Вт на 1 кв. в перерахунку на лампи розжарення. Якщо ж у Вас свій магазин чи перукарня, то Вам необхідно одну люмінесцентну лампу в 18 Вт на 1 кв.м, щоб досягти освітленості хоча б 300 Лк. Чим яскравіше освітлений Ваш товар чи робоче місце, тим вигідніше вони виглядають і навпаки: навіть красиво і дорого оформлене приміщення при поганому світлі виглядає непоказно і на підсвідомому рівні відштовхує відвідувачів.

Виміряти рівень освітленості можна за допомогою спеціального приладу – люксметра. Люксметр Ви можете придбати або взяти напрокат у нас в магазин. А зробити прикидний розрахунок потрібної кількості ламп, можна за кілька хвилин за допомогою таблиці нижче.

Приблизний рівень освітленості, який дають різні джерела світла на відстані до 1,8 м
(у звичайних квартирах це відстань від люстри до кришки письмового столу)

 

  • Примітка:
  • при освітленні галогенними лампами питома потужність (Вт/кв.м) може бути зменшена у 2 рази порівняно з вказаною в таблиці для ламп розжарення;
  • при освітленні світлодіодними лампами питома потужність (Вт/кв.м) може бути зменшена у 2 рази порівняно із зазначеною в таблиці для люмінесцентних ламп.

 

*Приклад: Спальня – 15 кв.м. Потрібна освітленість 100 лк. Передбачаємо використовувати галогенні лампи, спрямовані на стелю (відбите світло). З таблиці дізнаємося (виділено жирним і зірочкою), що для досягнення освітленості у 100 Лк нам необхідно на кожен квадратний метр направити галогенове світло потужністю 17,5Вт (35Вт/2, де цифра два - це поправний коефіцієнт для галогенових ламп, т.к. вони дають світла приблизно вдвічі більше ніж лампи розжарення такої ж потужності). Загальна потужність галогенових ламп для освітлення 15 кв.м відповідно становитиме 35/2 х 15 = 262,5 Вт. Тобто для досягнення потрібної нам освітленості всіх 15 кв. необхідні галогенні світильники загальною потужністю 262 Вт. Якщо встановити лампи потужністю по 50 Вт кожна, то знадобиться приблизно 6 таких ламп, якщо по 30 Вт - 9. Також бажано зробити запас потужності в 10-20%, оскільки світловідбивна здатність приміщення з часом зменшується.

Більшість людей, які зроблять обчислення згідно з наведеною нижче таблицею будуть здивовані, наскільки у них в квартирі (будинку) недостатньо світла і навіть засумніваються у правильності обчислень чи таблиці. Особисто я засумнівався і перевіряв отримані дані у себе в квартирі та в магазині з люксметром у руках. Підтверджую, дані у таблиці цілком достовірні: +/- 15% з допомогою інших, не врахованих мною чинників. Для особливо недовірливих рекомендуємо - зайдіть у будь-який супермаркет та порахуйте скільки там люмінесцентних ламп припадає на 1 кв. метр. Погодьтеся, господарі супермаркетів вміють рахувати свої гроші не гірше за будь-якого з нас.

У будівництві при розрахунках освітленості враховується багато факторів: тип світильника, тип лампи, висота джерела світла, матеріал стін та стелі, розташування приміщення в горизонтальній площині та деякі ін. На сьогодні розрахунки освітленості можна зробити у більшості фірм, які займаються продажем світильників. Однак, оскільки дані для розрахунку дають виробники освітлювального обладнання, то більшість фірм надають розрахунки лише за світильниками, які самі й продають.

Загальне правило для всіх стельових світильників: чим більший і якісніший відбивач (зазвичай полірований метал або фольга) – тим більше світла піде вниз. І навпаки: чим товстіший і "квітущіший" плафон, тим більше світла пропадатиме марно. Можна відмовитися від плафонів, але плафони, крім декорації, потрібні ще й технічно: насамперед для нівелювання відблисків від скляної колби лампи, і, по-друге, як захист лампи та людини.

Від світловідбиваючої здатності стелі, стін, підлоги та меблів також серйозно залежить рівень освітленості – до 50%. Чим світліша поверхня ваших стель, стін та підлоги, тим вище світловідбиття. Ідеальні коефіцієнти світловідбиття: стеля - 80%, стіни та меблі -80%, підлога 20%. Багатьом знайома ситуація, коли після встановлення нових меблів у кімнаті стало наче світліше. Це дійсно так. Будь-який матеріал з часом втрачає, крім іншого, світловідбивну здатність. Тому при розрахунках освітленості професійні дизайнери та будівельники завжди роблять запас у 10-30% для того, щоб через кілька років освітленість була не нижчою за бажану.

Світловідбивна здатність деяких матеріалів:

Як бачите, зробити самостійний повноцінний розрахунок не так просто. Тому можете скористатися вже готовими програмами від різних виробників світильників. Програми легко знайти в інтернеті на запит "розрахунок освітленості програма".

До уваги електрику. Для растрових люмінесцентних світильників багато фахівців застосовують просту формулу: один кв. метр повинен бути освітлений однією люмінесцентною лампою 18 Вт. При висоті стель до 3 м освітленість буде приблизно 300 лк. Дана формула підходить для приміщень з дуже слабкою поверхнею що відбиває - стін, стелі і підлоги. Але якщо у Вас оптимальна світловідбивна поверхня стін (80%), стелі (80%) та підлоги (20%), то однієї лампи вистачить на 1,5 кв.м. А на На великих площах це досить велика економія - в 1,5 рази!

4. Чому м'ясо та ковбаса на вітрині виглядають апетитнішими, ніж будинки на столі

Апетитний колір ковбасі на вітрині надають люмінесцентні лампи покращеної передачі кольору з трохи посиленим червоним спектром. Ці лампи маркуються індексом 79 чи словом Food (харчова). А що означає перенесення кольорів і як з цим "боротися" - читайте нижче.

Світло, що випромінюється Сонцем, містить весь спектр кольорів і вважається білим та еталонним. Коли світло потрапляє на предмети, то воно відбивається від них і ми бачимо предмети у відбитому від них світлі. Якщо світло, що падає на предмет, має не білий сонячний спектр, ми побачимо спотворений колір предмета. Наприклад, якщо увімкнути синю лампу, то всі предмети навколо приймуть синюватий відтінок. На жаль, практично всі джерела штучного світла не дають повноцінного сонячного спектра. Тому будь-яка лампа певною мірою спотворює колір. Таке спотворення називається кольоропередачею і вимірюється в Ra.

Еталоном вважається показник кольору Ra = 100. Чим нижче значення Ra, тим гірше передаються кольори. У сучасних лампах індекс Ra варіюється від 40 до 100 одиниць. Індекс кольору - це довідкова інформація. Тобто на упаковці лампи Ви цей показник швидше за все не виявите. Найчастіше це Вам і не треба, оскільки для побуту достатньо ламп з перенесенням кольорів. 40-80 Ra, а менше на сьогодні і не випускається. Але якщо Вам потрібно підсвітити картину у галереї, створити робоче світло для фотосесії і т.п., то в спеціалізованих компаніях цей показник можна дізнатися.

Якщо цікаво для загального розвитку - то нижче наведені типи ламп, що найчастіше зустрічаються, і їх індекс кольоропередачі Ra:

5. Що означає холодна або тепла лампа?

При покупці лампочки Вам достатньо знати, що якщо на упаковці лампи написано 2500-3200К - це означає, що дана лампа дає тепле (жовте) світло. Всі види ламп розжарення (куди відносяться і галогенні лампи) мають саме такий, з жовтуватим відтінком тепло-біле світло.

Показник кольоровості в 3200-5000К означає нейтрально біле світло, а кольоровість понад 5400К - це еквівалент денного білого світла, який прийнято називати "холодним".

Так що ж таке показник кольоровості - К (Кельвін) - стосовно лампочки? Як відомо, Сонце має температуру 5770 Кельвінів. Якби температура Сонця була іншою – то спектр світла, що випромінюється нашим Світилом також був би іншим. Так ось, температура тіла, що випромінює світло і є показником кольору К (Кельвін). Так, ніхромова нитка в лампі розжарювання розігрівається до 2470-3170К (2300-2900C), тобто кольоровість лампи розжарення дорівнює 2470-3170К. При такій температурі спектр світла, що випромінюється лампою, зсувається у бік червоно-жовтого кольору.

Таким чином, кольоровість, як показник у світлотехніці - це спектр світла, що випромінюється якимось тілом, розігрітим до певної температури. При цьому, для світлотехніки неважливо, яка реальна температура у "тіла", що випромінює світло. Наприклад, реальна температура нитки розжарювання у люмінесцентної лампи менше 1000К, але спектр світла, що випромінюється, знаходиться на рівні 5000-7000К, як давало б тіло, розігріте до вказаної температури.

Для допитливих наводимо кольоровість деяких джерел світла:

  • 800 К - початок видимого темно-червоного світіння розпечених тіл - вугілля багаття;
  • 2000 К - світло полум'я свічки;
  • 2800-2854 К - газонаповнені лампи розжарювання з вольфрамовою спіраллю;
  • 3200-3250 К - типові кінознімальні лампи;
  • 3300 К - люмінесцентна лампа жовтого спектра;
  • 5500 К - денне світло, пряме сонячне;
  • 5400 К - люмінесцентна лампа білого світла;
  • 7500 К - денне світло, з великою часткою розсіяного від чистого блакитного неба;

 

Найцікавіші з погляду створення різного освітлення люмінесцентні лампи. Залежно від складу люмінофора кольоровість цих ламп може бути практично будь-якою: від червоного до фіолетового і варіюється в діапазоні 2500- 6500К. Тобто за цим показником люмінесцентні лампи перевершують лампи розжарення. По кольоропередачі середня люмінесцентна лампа поступається лампі розжарення. Однак у дорогих люмінесцентних ламп індекс кольору дорівнює 98Ra (при еталоні - 100Ra), що навіть краще, ніж у більшості ламп розжарення.

Нижче наведені деякі види люмінесцентних ламп та області їх застосування:

  • 33-та (відповідає 3300К) – жовте світло. Для тих, хто не любить біле "холодне" світло;
  • 4400 К - дана кольоровість застосовується переважно в енергозберігаючих лампах для освітлення житлових приміщень. Щось середнє між жовтим та білим світлом;
  • 54-а (відповідає 5400К) – біле світло. Набула найширшого поширення: освітлення офісів, магазинів, державних установ тощо;
  • 6400 К - дана кольоровість застосовується переважно в "енергозберігаючих" лампах. Для більшості людей цей спектр виглядає як синій та "холодний";
  • 830-840-860 - так звані поліпшеної передачі кольору з дуже близьким спектром до Сонця і практично не спотворюють відбитий колір (конструкторські бюро, лікарні тощо);
  • 765 - спецлампа для підсвічування вітрин. Надає яскраві соковиті тони;
  • 79-а Food – для підсвічування продуктів харчування. Гарні м'ясо-ковбасні ряди в супермаркетах – заслуга даного типу ламп. Багатьом господаркам знайомий цей ефект, тому вони просять для показу дістати м'ясо чи ковбасу з холодильника.

 

6. Як правильно розмістити світильники

Є деякі особливості людського зору, які можна використовувати для створення певної атмосфери абовізуальних ефектів. Нижче наводяться деякі з них.

 

  • Щоб візуально розширити вузький коридор, необхідно розташувати світильники по рівній лінії, вздовж однієї із стін приміщення. Якщо ряд світильників розташувати вздовж середньої лінії стелі (часто зустрічається) помилка у вузьких "казенних" коридорах), то це візуально звужує простір.
  • Освітлена стіна наприкінці коридору робить його ширшим.
  • Поглибити перспективу довгого коридору можна за допомогою розміщення на стелі рівного ряду однотипних світильників.
  • Яскраве поперечне світло зорово скорочує довжину.
  • Зменшити висоту стелі можна, якщо світлові промені світильників будуть спрямовані на стіни зверху – вниз. У цьому випадку стеля буде в тіні і візуально знижена. Збільшення висоти ви досягнете зворотним прийомом: встановивши на стінах світильники з спрямованими нагору променями. Яскраво освітлена стеля здаватиметься вище.
  • Відбите або розсіяне світло зорово збільшує простір. Максимальна освітленість стін та застосування при їх обробці матеріалів з хорошими властивостями, що відбивають, допоможуть вам візуально розширити простір, що дуже актуально для невеликих приміщень. Ідеальний варіант – дзеркала, але це на любителя. Світлі, гладкі шпалери – оптимальний варіант.
  • При освітленні великих приміщень найкраще використовувати світильники прямого світла.
  • Висвітлюйте прямими променями найбільш виграшні деталі обстановки: ніші, масивні вази, скульптуру та інше.
  • Дуже цікавий вид обстановці додадуть вмонтовані в стіну по одній лінії світильники, які будуть висвітлювати лише ці невеликі ніші, створюючи ефект ілюмінаторів.
  • Для надання інтер'єру таємничості та "казковості" застосовується низове підсвічування: промені світла прямують із підлоги на стіни.

 

Для прикладу розглянемо планування світла на кухні та в спальні.

Кухня

Штучне освітлення - Кухня

Освітлення кухні має бути як практичним, так і привабливим. Звичайно ж, на кухні все має виглядати свіжим і чистим, але ми радимо Вам почати з більш практичних речей, бо світло на кухні потрібне в першу чергу для того, щоб обробляти, скажімо, телятину, а не власні пальці.

 

 

 

 

  • Загальне тло освітлення створюється лампами, встановленими на стелі або підвішеними під стелею. Кількість ламп залежить від розмірів кухні.
  • Робочу поверхню висвітлюють вузькоспрямованим світлом. Як правило, джерела додаткового освітлення встановлюються під стінними кухонними шафами. Якщо встановити кілька ламп над шафами, то можна досягти ефекту "високої стелі", що також додасть додаткового затишку Вашій кухні.
  • Світильники спрямованого світла використовуються для освітлення окремих предметів та елементів кухонного інтер'єру: красиво розставленим кухонним начинням, ваза з фруктами і т.п.
  • Якщо розміри Вашої кухні відповідають розмірам великої їдальні, постарайтеся використовувати освітлення так, щоб світло відтіняло або відокремлювало місце, де готується їжа від решти кухонного простору.
  • Низьке та тепле світло над обіднім столом створить інтимну та м'яку атмосферу, яка ніби поєднує людей, що сидять за одним столом. Для цієї мети ідеально підійдуть світильники з ліфтингом та лампою Softone (лампа розжарення з молочним покриттям зсередини).
  • Інтимну обстановку створять світильники бокового світла, настільні або лампи підлоги, а також лампи зі склом бежевого, та теракотового відтінків.
  • І остання підказка: світло галогенних ламп, як ніяке інше, підходить для освітлення продуктів харчування. Природний білий світло надає їжі більш барвистий та апетитний вигляд.

 

Спальня

Штучне освітлення - Спальня

Як правило, освітленню спалень приділяють неймовірну кількість вимог. Світло має бути і м'яким, і заспокійливим, і медетативним, і романтичним, і водночас досить яскравим для макіяжу, одягання та читання у ліжку.

 

 

 

 

  1. Вибір основного джерела світла - вихідний пункт подальшого світлового конструювання. Світло, що виходить з основного джерела, має бути нейтральним і заспокійливим. Це можуть бути люмінесцентні енергозберігаючі або світлодіодні лампи з кольоровістю 4000К. Для тих, хто категорично не сприймає люмінесцентне світло, оптимально підійдуть лампи розжарювання типу Softone. Для основного світла бажано вибирати світильники, що мають кілька лампочок.
  2. Для туалетного столика і місця, де стоїть шафа, потрібно світло яскравіше, ніж основний. Освітлення туалетного столик повинен здійснюватися з обох боків дзеркала, що дозволить уникнути тіней на обличчі.
  3. Світло навколо ліжка має бути м'яким і менш яскравим, ніж основний і, водночас, достатнім, щоб читати без жодного. напруги. Оптимальний варіант – бра з коричневим плафоном. Світильники спрямованого світла та з галогенними лампами у цьому випадку підходять найменше.
  4. Найбільший ефект точкового освітлення окремих предметів інтер'єру досягається при сумісному використанні ламп Softone.
  5. Використання регулятора освітленості верхнього світла дозволяє змінювати інтенсивність освітлення залежно від настрою або необхідності.

 

7. Як вибрати світильник

 

  • На наше задоволення ринок світильників на сьогодні дуже різноманітний. Часом така різноманітність навіть заважає визначитись. Тому, якщо Ви знайшли кілька видів однаково красивих для Вас світильників, то подальший вибір буде суто з технічної та практичної точок зору:
  • Плафони та розсіювачі на будь-якому світильнику повинні дозволяти легко поміняти лампочку. Особливо часто викликає утруднення заміна мініатюрних галогенних лампочок у великих "гіллястих" люстрах.
  • У місці покупки поцікавтеся, наскільки ексклюзивні лампочки для світильника, що сподобався Вам. Особливо уважно поставтеся до світильників, які вже продаються з лампами. Найчастіше знайти потім аналогічну лампу практично неможливо.
  • У місці покупки спробуйте вкрутити лампочку в патрон (потуж) і спробувати викрутити назад. Якщо разом із лампою почне крутитися патрон - перед Вами типовий низькопробний китайський світильник (не дивлячись на всі написи на коробці).
  • Будь-який китайський світильник, як правило, можна довести до ладу без особливих навичок. Для цього потрібно підтягнути всі гвинти та гайки. У низькопробних світильників найчастіше ламаються дроти, виготовлені з чого і до того ж дуже тонкі. Тому дроти краще відразу поміняти.
  • Патрони із пластику - не найкращий варіант. Експлуатувати їх бажано лише з холодними енергозберігаючими лампами, т.к. у разі поломки патрона знайти аналогічний буде вкрай проблематично. Бажано вибирати світильники з порцеляновими патронами.
  • Перед встановленням освітлювальних приладів вкотре переконайтеся, що Ваш вимикач розмикає саме фазний провідник. Зробити це легко. Поверніть вимикач у непрацююче положення та будь-яким викруткою-тестером перевірте наявність фази у місцях під'єднання світильника. Якщо фази немає – то підключення правильне.
  • Якщо вимикач неправильно підключений (розриває нуль а не фазу), то баласт люмінесцентного світильника дуже швидко перегорить. Для ламп розжарення неправильне підключення вимикача є безпечним.
  • Світильники з електронним ПРА, як і енергозберігаючі лампи, небажано експлуатувати при морозах нижче -15°С. При необхідності можна знайти морозостійку "економку", але ціна буде в 1,5-2 рази вищою за звичайну.
  • Якщо Ви зупинили свій вибір на люмінесцентному світильнику, то вибирайте лише варіанти з електронним ПРА: у них споживання вдвічі нижче, і зовсім немає мерехтіння, як у аналогів з електромагнітним дроселем та стартером.
  • Електронне ПРА у люмінесцентних світильниках буває двох типів: швидкий старт та теплий старт. При швидкому запуску світильник спалахує майже миттєво, що корисно у тих же передпокоях, але скорочує термін служби ламп приблизно на 10-20%. При теплому На старті лампа розгорається протягом 1-2 секунд, що продовжує її ресурс.
  • Світильники з електронним ПРА не можна часто включати та вимикати (більше 2-3 разів на день): так вони швидко вийдуть з ладу.

 

Увага: це авторська стаття, тому при використанні матеріалу прохання робити посилання на першоджерело.

author: Oleg Stolyarov

Остання редакція 12 лютого 2021р.