Цікавий факт. Поняття кінська сила ввів батько відомого вченого-фізика Ватта. Ватт-батько був інженером-конструктором парових машин, і йому було життєво необхідно переконати власників шахт купувати його машини замість тягових коней. Щоб господарі шахт могли порахувати зиск, Ватт вигадав термін кінська сила для визначення потужності парових машин. Одна кінська сила по Ватту - це 500 фунтів вантажу, які кінь міг тягнути весь робочий день. Так що одна кінська сила - це здатність тягнути віз із 227 кг вантажу протягом 12 годинного робочого дня. Парові машини, що продавалися Ваттом, мали лише кілька кінських сил.

Реле напруги

Для чого потрібно реле напруги

Реле напруги застосовуються виключно для захисту обладнання від стрибків напруги і більше ні для чого. Пам'ятайте, ні пробки, ні автоматичні вимикачі не захищають від поганої напруги.

Реле напруги не вирівнює погану напругу, а тільки відключає живлення та автоматично вмикає мережу при відновленні нормальної напруги. Якщо у Вашій мережі стабільно погана напруга та/або дуже часті стрибки, то технічно Вам допоможе лише стабілізатор напруги. Хоча за законом і сумлінням це є проблемою постачальника електроенергії.

Причин стрибків напруги може бути багато: від халтурного електрика до обриву кабелю. Але найчастіша на сьогодні поломка в електриці - це "обгорання" нуля. При обгоранні нуля напруга у Вашій квартирі (будинку) буде "стрибати" від 300 до 380В. При цьому згоряє все, що було увімкнено: холодильники, комп'ютери, пральні машини тощо. Основна причина обгорання – старі кабельні лінії. У себе в квартирі Ви можете поміняти всю електропроводку, але це не захистить Вас від обгорання нуля на під'їзді або на майданчику. На жаль, на сьогодні в будь-якому київському ЖЕКу такі "надзвичайні події" трапляються десятками та сотнями на рік, а в масштабах м. Києва - тисячами.

Таким чином, реле напруга є ефективним для аварійних ситуацій. В інших випадках бажано використовувати стабілізатор напруги. Наприклад, якщо "звичайна" напруга у Вашій мережі становить 170В-190В, то сучасний холодильник пропрацює максимум рік-півтора. Реле напруги в цьому випадку не допоможе, воно або буде без кінця спрацьовувати або просто відключить живлення, і Ви залишитеся практично без холодильника. Докладніше див. статтю "Стабілізатори напруги".

 

Види реле напруги

 

Реле напруги - для побуту випускають країни СНД і, звичайно, Китай. Країни, які ми звикли називати "розвиненого світу", випускають реле контролю напруги виключно для виробничого обладнання. З українських виробників найбільш відомі торгові марки – це "DigiTOP" (м. Донецьк), "Зубр" (м.Донецьк), "Укрреле" (м. Дніпро), "Новатек" (м. Одеса)

Залежно від типу підключення реле напруги випускаються як для одного приладу (з установкою в розетку), так і для групи приладів (у формі подовжувача або трійника) і, звичайно, для всієї квартири/будинку (з можливістю встановлення в електрошафі ). Нижче Ви можете побачити фотографії реле напруги для різних видів.

 

 

 

 

 

 

Однофазне або трифазне реле напруги: принципова відмінність

 

Як нам уже відомо, реле напруги призначене для захисту обладнання. Якщо Ваше обладнання однофазне – то і реле напруги має бути однофазним. Трифазне реле нанапруги (правильна технічна назва - реле контролю та чергування фаз) служить для захисту виключно 3-фазних двигунів. Таким чином, якщо до Вашого будинку/квартири входить три фази, то для захисту Вашого однофазного обладнання Вам знадобиться три однофазних реле.

До уваги: Деякі електрики цілком обґрунтовано можуть заперечити, що трифазне реле напруги теж захищатиме однофазних споживачів від стрибків напруги. Так це правда. Але правда і в тому, що при пропаданні однієї з фаз 3-фазне реле напруги відключає дві фази, що залишилися, оскільки подібний стан - це "загибель" для 3-фазного двигуна. Крім того, налаштування 3-фазного реле напруги обов'язково передбачають спрацювання навіть на невеликий перекіс фаз, що також є небезпечним для двигуна. Так, якщо напруга на одній фазі буде, наприклад, 230В, а на другій 200В - реле відключить живлення всього будинку. Але ж і 200В та 230В – це абсолютно безпечне живлення для будь-якого однофазного побутового приладу! Так що встановлення промислового 3-фазного реле напруги для житлових приміщень є недоцільним.

 

Як правильно вибрати реле напруги

 

Основна помилка при виборі однофазного реле – неправильно підібрана потужність. Як відомо, всі 3-фазні реле випускаються з потужністю максимум 16А. Це і зрозуміло, що потужності промислового обладнання дуже різні і випуск величезної кількості реле на різну потужність абсолютно не економічний. У промисловості реле керують контакторами чи пускачами, які вже й підбираються за потужністю. А ось для побуту наші виробники розробили реле із посиленими контактами: до 100А. Але майже ніхто зі звичайних громадян не знає, що номінал сили струму, вказаний на реле напруги, не означає силу струму, яку це реле може пропустити через себе, але може розімкнути !!! Усі виробники реле напруги в інструкції вказують на цей факт та рекомендують коригувати номінальний струм на 20-30%.

Отже, при виборі реле напруги Вам достатньо знати, що якщо на Вашому вступному автоматі написано 25А, то Вам необхідно реле на 32А або 40А. Якщо Ваш вступний автомат розрахований на 40А - достатньо взяти реле на 50-60А і т.д.

До уваги: оскільки переважна більшість споживачів інструкції читають тільки коли "чогось не заводиться" або "ой зламалося", то ТОВ "Енергохіт" (ТМ – DigiTop) наприкінці 2011р. маркування своїх реле здійснює не за номінальним струмом - як належить за правилами, а так зрозуміліше рядовому споживачеві - тобто по струму відсічення.

Важливо: Реле напруги не має вбудованого захисту від високих струмів. Тобто. реле напруги потрібно захищати від високих струмів за допомогою автоматичного вимикача. Автомат підбирається, як і вище, номіналом на 20-30% нижче, ніж номінал реле. Автоматичний вимикач встановлюється перед реле.

І останнє. Зауважте, що ні реле напруги, ні стабілізатори не захищають від високої напруги розряду блискавки. Струми блискавки настільки великі, що звичайні автомати та реле просто вибухають. Від прямого влучення блискавки захищають, як відомо, громовідводи. А ось для захисту від залишкових струмів, які можуть поширюватись лініями електропередач і під землею, встановлюються високовольтні розрядники. стаття "Заземлення будинку ".

Увага: це авторська стаття, тому при використанні матеріалу прохання робити посилання на першоджерело.

author: Оleg Stolyarov

Останні зміни внесені 20.06.13