Енергозберігаюча лампа - це різновид люмінесцентної лампи. Багато хто навіть не знає цього факту. За винятком деяких недоліків (нині технічно майже вирішених) люмінесцентні лампи дійсно набагато економічніше ламп розжарення. Але завжди є але...
Слова "лампа енергозберігаюча" – це лише вдалий рекламний термін. Просто раніше нікому в голову не приходило назвати чомусь – весь час мерехтливу люмінесцентну лампу економною. Правильна назва енергозберігаючі лампи - компактна інтегрована (або не інтегрована) люмінесцентна лампа. Інтегрована лампа – це коли у люмінесцентну лампу вбудований електронний пускач. Такі лампи зазвичай мають цоколь Е27 або Е14 (міньйон) та конструкційно призначена для заміни звичних ламп розжарення. Чи не інтегрована - це компактна люмінесцентна лампа без вбудованого електронного пускача з незвичним для нас патроном типу G13 або G24, найчастіше застосування - у настільних лампах, усередині яких і встановлюється електронний пускач.
1. Економічність.
Як і у будь-якої люмінесцентної лампи, у «економки» споживання електроенергії на одиницю світла приблизно в 3-5 разів нижче в порівнянні з лампою розжарення. Але й ціна економки значно вища: за рахунок вбудованого електронного пускача та наповнення дорожчими газами. Загалом можна сказати, що якщо економка прослужить у Вашому житлі хоча б один рік - її вартість дійсно окупиться (навіть для дорогої брендової лампи за $8-10). Для офісних приміщень, де включення/вимикання відбувається зазвичай щодня, а експлуатуються лампи по 10 і більше годин на добу - економія електроенергії, що використовується на освітлення дуже суттєва: у рази. Див. розрахунок унизу
Проте необхідно знати, що на економію витрат на електроенергію дуже впливають такі фактори:
-
електроніка в "економках" дуже примхлива до напруги, тому при частих стрибках і просто стабільно низькому Напрузі в мережі термін служби таких ламп не завжди дотягує і до року;
-
як і будь-яка газорозрядна лампа - "економка" не любить частих включень/вимкнень. Декларовані більшістю виробників 8 тис. годин роботи - це за умови включення/вимкнення щодня. Для домашніх умов термін служби «економок» зазвичай 3-4 тис. годин. Що все одно - значно вище стандартних тисячі годин у ламп розжарення;
-
як і у будь-якої газорозрядної лампи період пропалення (досягнення лампою найбільш яскравого свічення) досягається економкою через 100-200 годин роботи, а потім починається ремісія, яка через рік експлуатації може досягати 30% (тобто світла буде на 30% менше). Таким чином, при заміні ламп розжарення на економки для розрахунку можна порівняти потужності необхідно брати коефіцієнт не 1 до 5, як декларують виробники, а виходячи з практики: 1 до 4. купівлі не брендових ламп - взагалі правильніше рахувати 1 до 3.
2.Якість світла.
З точки зору основних показників освітленості: кольоровості та кольоропередачі (докладніше про дані показники можна прочитати в нашій статті Лампи) - сучасні люмінесцентні лампи набагато вищі за якістю ламп розжарення. Наприклад, в операційних кабінетах уже давно застосовують лише газорозрядні лампи, в тому числі люмінесцентні. У технології виготовлення дорогих люмінесцентних ламп на сьогодні застосовується 5-смуговий люмінофор. В результаті, випромінюване світло максимально близьке до денного сонячного світла. Крім того, сучасні технології дозволяють виготовляти люмінесцентні лампи практично з будь-якою кольоровістю, у всьому спектрі кольорів: від жовтого до ультрафіолетового. На жаль, ціна «нормальних» брендових економок на сьогодні відносно висока – щонайменше $5. А купувати дешевші лампи за $3 не вигідно. По-перше, у дешевих люмінесцентних лампах застосовується одно-двосмуговий люмінофор, та ще й низької якості. У таких лампах спектр світла не оптимальний, що створює враження слабкого та тьмяного освітлення. По-друге, термін служби таких ламп рідко дотягує до року.
3. Мерехтіння.
Можна сказати, що в люмінесцентних лампах, що запускаються за допомогою електроніки, цей негатив повністю Відсутній. Оскільки всі "економки" запускаються електронікою - то частота "мерехтіння" таких ламп близько 20 тис. Герц, що абсолютно не помітно для очей і, більш того, дуже близько до пульсації Сонця. Тим не менш, при морозі нижче -100С економка може довго не запускатися (або взагалі не запуститися), що виглядає як мерехтіння.
4.Морозостійкість.
Звичайні люмінесцентні лампи при нормальній напрузіні повинні розгоратися при температурах понад -100С. За більш низьких температур можуть бути проблеми. Брендові виробники випускають морозостійкі економки. Але й вони гарантовано працюють за температур не нижче -200С. Лампа розжарення, звичайно ж, розгориться за будь-якої температурі. Мабуть - це єдина технічна перевага лампи розжарення
5.Вологостійкість.
В принципі, будь-які електроприлади не люблять вологи, і економки не є винятком. Навіть якщо колба економки у вологонепроникному корпусі, то з'єднання цоколя лампи з патроном світильника, як правило, не має такого захисту.
7.Довго розгоряються.
Не зовсім правильне твердження. Насправді, є економки зі швидким стартом, які спалахують майже так само миттєво, як і лампи розжарення, а є економки з теплим стартом – розгоряються за кілька секунд. Лампи із теплим стартом довговічнішими за аналоги зі швидким стартом приблизно на 20%. До речі, для продовження терміну служби ламп розжарення, а особливо дорожчих галогенних ламп, у кілька разів випускаються блоки плавного (м'якого) запуску.
8.Не працюють зі звичайними димерами (регуляторами освітленості).
На жаль, це так: звичайний димер не підійде. Але якщо бажання керувати рівнем світла сильніше за майбутніх Витрат - то можна знайти спеціальні «економки» з функцією димування (ціна від $15), а вже до них придбати спеціальний димер для люмінесцентних ламп (ціна від $40). За відгуками електриків, які запускали систему димування люмінесцентних ламп, ефект настільки гарний, що перевершує всі очікування.
9.На «економки» дають гарантію.
На упаковці можна часто зустріти такий напис. Але завжди за одного "але" - за умови правильної експлуатації. Тобто обмін товару за гарантією фактично залежить від політики виробника: наскільки "охоче" останній приймає лампи, що згоріли передчасно (зазвичай це перші один-два роки після заходу на ринок), - а також від настрою торговця. За відсутності можливості або бажання оформити повернення браку, торговець завжди може вимагати від Вас будь-яку нісенітницю, наприклад: довідку з рай-гір-обленерго про відсутність стрибків напруги на Вашій фазі за весь час експлуатації даної лампи! чи проведення експертизи. За такого жорсткого підходу навіть 100% доведена заява, що точно така ж лампа, куплена одночасно з бракованою та встановлена в тій же люстрі, не перегоріла – не буде достатнім доказом у суді. Оскільки виробник, у свою чергу, заявить, що саме у лампи, що не згоріла. був верхній запас міцності у межах допустимих ГОСТом технічних величин. А у лампи, що перегоріла, поріг був відповідно на мінімумі міцності (але теж у рамках ГОСТу), що разом з стрибками напруги в електромережі шановного Позивача і привело до передчасної поломки якісної лампочки.
Довести відсутність стрибків у наших мережах практично неможливо. Правду кажучи, в наших електромережах вони завжди є. Захисники споживача в даному випадку також не допоможуть, оскільки для доведення браку дійсно потрібна технічна Експертиза. А пройти експертизу - доля не всіх, але найвідважніших.
Висновки:
Все б добре, але при постійному погіршенні якості електричного струму в країнах СНД термін служби "економок" також прямує вниз. В результаті, часта купівля економок не відбивається економією на електроенергії. У глобальному значенні: для країни та й для всього світу,- використання менш енергоємних ламп безумовно має велике значення, але для окремо взятої сім'ї із країн СНД - це ще питання. Ось у Казахстані, наприклад, для переведення всієї країни на новий тип ламп збудували завод з виробництва "економок". Буде вельми несподівано, якщо їх лампи перевершать за якістю рядові китайські аналоги. Але зовсім не викликає подиву, якщо ціна монопольного казахського виробника перевершить ціну світових брендів.
Питання утилізації ламп, що містять ртуть, хоч і в практично безпечній дозі як на одну лампу, але в глобальному масштаб дуже небезпечний, вирішується у нас дуже погано. Так, у багатьох європейських країнах на сьогодні вже прийнято серйозні заходи щодо витіснення ламп розжарення з ужитку (Багато хто з нас пам'ятають, що до настання заборони на продаж ламп розжарення 2009р. німці і англійці буквально розмели лампи розжарення з торгових мереж). Але в європейських країнах люди вже давно звикли до роздільної утилізації відходів Цікаво, хтось прораховував, через скільки років сміттєзвалища колишнього СРСР перетворяться ще й на ртутні могильники на свіжому повітрі.
Якщо Ви таки маєте намір придбати "економку" для свого будинку, пошукайте лампи або відомих брендів.х виробників, наприклад: Pila, Philips, Osram, General Electric, або маловідома торгова марка, що з'явилася на ринку порівняно недавно: рік-два (як правило, і якість краща та обмін менш проблематичний).
Розрахунок економії на енергозберігаючій лампі
1. Для рівнозначної освітленості лампу розжарення 100Вт треба замінити енергозберігаючою лампою 24Вт. Тобто. економія - 76Вт на годину. (або 0,076 кВт).
2. Припустимо, що різниця в ціні між лампою розжарення та економкою – 30 грн. Знаючи, що вартість 1кВт електроенергії - 0,32 грн. (за даними на 01.02.13 для городян Києва), підраховуємо кількість електроенергії, яку потрібно заощадити, щоб відбити покупку економки: 30грн. / 0,32 грн * кВт = 94 кВт.
3. Оскільки при використанні енергозберігаючої лампи економія за годину 76 Вт, тоді для економії 94кВт знадобиться 1230 годин роботи лампи (94кВт/0,076кВт). Що еквівалентно приблизно 3,5 годин щоденної раюоти протягом одного року.
Також не забуваємо, що енергозберігаюча лампа дає якісне світло щонайменше протягом 4000 годин, тобто. близько 3 років при щоденній 4-годинній експлуатації. Тоді як термін служби ламп розжарення, що заявляється виробниками – максимум 1000 годин (реально, звичайно, менше).
Увага: це авторська стаття, тому при використанні матеріалу прохання робити посилання на першоджерело.
author: Оleg Stolyarov
Останні зміни: 06.02.13